Прес-центр Про філію Послуги і тарифи Довідка Ресурси Мобільний Інтернет Оплата
Новини поштою

Станційно-лінійна дільниця №3 смт. Чернігівка

Цех електрозв'язку №12 Чернігівка

Площа території: 1.234 тис. км2
Розташування: Україна, 36° 11' - с.д., 47° 13' - п.ш.
Населення: 21.4 тис. жителів
Адміністративний центр: смт. Чернігівка
Сільські населенні пункти 41 сіл, об'єднаних в 11 сільських рад
 

Історична довідка

Чернігівка - селище міського типу, центр району. Розташована на західному відрозі Приазовської височини, у долині ріки Токмак і її притоки Сисикулак, у 152 км від Запорожжя й у 7 км від залізничної станції Верхній Токмак-1 на лінії Пологи - Бердянськ. Населення - 8253 чоловік. Селищній Раді підлеглі населені пункти Верхній Токмак-Перший, Верхній Токмак-Другий, Зубов, Котляревка, Могиляни, Пірчино, Чернігово-Токмачанск.


Чернігівку заснували в 1783 р. державні селяни, переселенці з Чернігівщини (звідси і назва). Чернігівка стояла на поштовому тракті, що тягся від Мелітополя через Великий Токмак до Таганрога. Через село також проходила торговельна дорога від Оріхова до устя ріки Берди, де тоді була пристань. Сприятливе географічне положення сприяло інтенсивному зростанню населеного пункту. На початку XIX в. він поповнився переселенцями з Катеринославскої і Могилевскої губерній. У 1806 р. тут проживало 2078 чоловік, а в 1838 (до цього часу Чернігівка стала волосним центром) - у 656 дворах більш 4 тис. До середини XIX в. основним заняттям жителів було скотарство: розводили велику рогату худобу й овець.

У 40-х роках XIX ст. чернігівці почали виходити на хутори, окремі з яких майже цілком відмежувалися від села й утворили самостійні громади: Стульніво, Бегим-Чокрак, Верхній Токмак і Зубов. 
За селянами, що залишилися, на початку 50-х років XIX ст. закріпили по 15 десятин на ревізьку душу, іншу землю відмежували як "зайву". При відмежуванні від громади "зайвої" землі жителі нижньої частини села утворили другу поземельну громаду. 
У 1854 р. у Чернігівці відбувся перший переділ, у результаті якого на душу довелося по 8,7 десятини, іншу частину землі дозволялося використовувати як пасовище.

Після 10-й ревізії (1858 р.) проведений черговий переділ, і розкладкова норма була зменшена до 8 десятин. До кінця 60-х років XIX ст. Чернігівка являла собою досить великий населений пункт, де в більш ніж 700 дворах проживало близько 5 тис. чоловік. Медичну допомогу населенню робили лікар і фельдшер, що працювали в лікарській дільниці. Діяло парафіяльне училище (відкрито в 1833 р.), де навчалося 70 дітей заможних селян.

Відповідно до закону "Про поземельне улаштування державних селян у 36 губерніях" від 24 листопаду 1866 р. селяни Чернігівки зберегли за собою землі, що знаходилися в їхньому користуванні, за що них зобов'язали платити державну оброчну подать, що складалася з колишніх оброчних платежів і додаткового збору. На підставі закону від 12 липня 1886 р. селян Чернігівки перевели на викуп. Вони повинні були вносити аж до 1931 р. викупні платежі, що перевищували оброчну подать на 45%. Збільшення попиту на товарне зерно після реформи привело до витиснення скотарства землеробством. Диференціація селянства прискорилася.

Позбавлені тягла й інвентарю, бідняки почали здавати свої наділи, частково або цілком, в оренду більш заможним і заповзятливим односельчанам, унаслідок чого в руках останніх сконцентрувалися значні земельні угіддя. Наділення землею велося по ревізькій розкладці до 1873 р., коли на базі двох утворилися три поземельні громади: Токмачанска, Низянська, Сисикулацька, за якими числилося 19,7 тис. десятин угідь, у т.ч. малопридатних, або зовсім не придатних для обробки. Тепер на душу приходилося по 5 десятин (включаючи орну, присадибну і толочну землі). Ріст населення приводив до подальшого скорочення надільної землі. У 1906 р. розмір ділянок скоротився до 2,8 десятини. Важким тягарем на плечі селян лягали викупні платежі і різні збори (казенні, земські, мирські й інші), що складали з трьох громад 28 тис. руб. у рік (13 руб. з розкладкової душі). За даними подвірного перепису 1886 р., у Чернігівці проживало 8187 чоловік, з них 479 (86 дворів) не були приписані до поземельних громад і надільної землею не користувалися. З 1062 селянських дворів що входили у громади, 92 не засівали своїх наділів через брак тягла (з 483 бідняцьких дворів 201 узагалі була відсутня тяглова сила в 93 - малося тільки по одному коню). Здаючи землю в оренду куркулям, бідняки наймалися до них же в батраки, 115 хазяїнів засівали менш 5 десятин. Зібраного хліба ледь вистачало до нового року, і, щоб прокормити родину, ця категорія селян теж йшла наймитувати. Не кращим було і положення селян, посіви яких складали близько 10 десятин (276 господарств) Не маючи необхідних засобів для обробки землі і достатньої кількості тягла, багато хто з них за безцінь здавали землю в оренду, а самі наймалися наймитувати до куркулів, або ж ішли на заробітки. У середняків (460 господарств) також не було достатньої кількості інвентарю і тягла для обробки землі, тому велика частина їх прибігала до супряги, 129 господарств - до наймання тягла, деякі здавали землю в оренду .(537 десятин) куркулям і йшли до них працювати. 11,2%. господарств були куркульськими, кожне з них у середньому мало 34 десятин, 3-5 пар коней або волів, 2-3 плугів, букерів, сівалок і навіть жниварок (14 господарств). Куркулі орендували в односельчан 1720 десятин, що на кожен їхній двір складало по 14 десятин, а 8 господарств прикупляли 685 десятин.

Таким чином, кожне куркульське господарство засівало від 30 до 100 десятин, виробляючи значну кількість зерна. До кінця XIX в. Чернігівка була великим населеним пунктом, де в 1354 дворах проживало 10530 чоловік, на яких 50 %. складали селяни-бідняки. Куркулі (тепер вони засівали третину посівних площ села, а 11 з них - по 240 десятин) жорстоко експлуатували своїх незаможних односільчан, безсоромно грабували їх і скупники зерна (за 1 пуд озимої пшениці платили 89 коп, ячменя - 64 коп., а у врожайні роки - майже вдвічі менше.

Часті неврожаї, посухи і курні бури підсилювали селянський нестаток. Участився відхід селян на відхожі промисли. Так, у 1904 р. 605 бідняків відправилися в пошуках роботи за межі повіту. У місцевих куркулів і німців-колоністів у 1907 р. наймитували 733 чоловіка, 242 жінки і 284 підлітка. Заробіток не перевищував 2-3 руб. у чоловіків, а в жінок був в половину менше. Ріст експлуатації, постійний нестаток викликали невдоволення селян, породжували бажання домогтися кращої частки. Революційні події 1905-1907 р. знайшли живий відгук у серцях чернігівців. З рук у руки передавалися листівки Кримського Союзу РСДРП, розповсюджувані членами Бердянської організації РСДРП, що приїхали в Чернігівку в січні 1905 р. для пропагандистської роботи. Листівки, у яких друкувалася правда про "Криваву неділю" у Петрограді і заклик до боротьби із самодержавством, робили великий революціонізуючий вплив на селян. Не раз карали жандарми за антиурядові висловлення місцевого жителя Б. Я. Кисиленко. Після поразки революції наступили роки реакції.

Столипінська аграрна реформа зміцнила позиції куркульства. Чернігівські мироїди скупили близько 1,4 тис. десятин бідняцької землі, а багато хто остаточно розорилися. Селяни, залишивши в заставу, або здавши в довгострокову оренду свої невеликі наділи, поповнювали ряди пролетарів. Значна частина бідняцьких дворів займалася промислами. Уже в другій половині XIX в. у Чернігівці працювало 45 кустарних майстерень - швейних, шевських, столярних, бондарних, ковальських і інших. У 1907 р. різними промислами займалися 385 дворів. До 1914 р. 117 куркульських господарств вийшли на хутори. До цього часу в руках сільських і хутірських багатіїв сконцентрувалося 1272 букера, 119 сівалок, 853 жниварки, з'явилися молотарки. Для місцевих великих землевласників відкрилися агрономічна дільниця, сільськогосподарська бібліотека. З 1903 р. у селі функціонувало кредитне товариство, число пайовиків якого складало в 1914 р. 2285 чоловік. Однак 2143 з них незабаром виявилися неоплатними боржниками і право на кредит утратили. Зате їм не обмежено користувалися 150 куркулів.

Наприкінці XIX ст. у селі, особливо після введення в дію в 1898 р. залізничної лінії Чапліно - Бердянськ, початки розвиватися місцева промисловість. У 1910 р. тут працювали 4 вальцьові парові млини німців-колоністів, 2 маслоробні, а також 31 вітряний і водяний млини. У 1889 р. вступив у лад цегельний завод з річним виробництвом 100 тис. штук цегли. У промисловості було зайнято близько 50 робітників. Розвивалася торгівля. Ще в 30-х роках XIX ст. у селі нараховувалося 13 магазинів, 10 винних льохів, кілька трактирів. До 1914 р. число торговельних закладів подвоїлося. Двічі в рік проводилися багатоденні ярмарки з загальним оборотом, що перевищував 300 тис. карбованців. Напередодні імперіалістичної війни Чернігівка була одним з найбільш великих волосних центрів Бердянського повіту. Тут нараховувалося 1792 двору, проживало 16408 чоловік, у т.ч. не приписаних до поземельної громади 315 дворів з 602 жителями. У центрі села розташовувалася площа, що освітлювалася вночі гасовими ліхтарями, тут же - добротні будівлі багатіїв. Шість не брукованих вулиць як і раніше були забудовані саманними хатами, а понад 1200 будинків мали покрівлю з очерету і соломи. Діяли земська поштова станція і поштово-телеграфна контора. У 1899 р. відкрилася лікарня на 15 ліжок. Лікарська дільниця обслуговувала сім сіл і два хутори (один лікар і три фельдшери), тобто 26 тис. чоловік

До кінця століття в селі відкрили п'ять земських училищ (перше - з 1868 р.) і три школи грамоти. Відвідувало їх менш половини дітей шкільного віку.

У 1914 р. у селі було сім земських початкових народних училищ, церковнопарафіяльна школа і три школи грамоти. Місць для всіх бажаючих учитися, як і раніше не вистачало. З 1540 дітей шкільного віку 895 залишалися поза школою. Але і з тих, хто потрапив у школу, далеко не усі могли закінчити її. У 1910/11 навчальному році, наприклад, більш 60 учнів навесні залишили навчання через відсутність у батьків засобів; крім того, родинам потрібні були робочі руки. Велика частина населення залишалася як і раніше неписьменною. Ненависна народу імперіалістична війна довела бідняків до крайнього зубожіння. Куркулі ж багатіли, прибираючи до рук ділянки осиротілих селянських родин, чисельність яких неухильно росла. Звістка про скинення самодержавства сколихнула чернігівських селян. Але Лютнева буржуазно-демократична революція не здійснила їхніх віковічних надій на землю. І тільки перемога Великого Жовтня зробила реальними мрії про кращу долю. У січні 1918 р. у селі була встановлена Радянська влада, обрані три сільських Ради селянських і солдатських депутатів, а також волосна Рада, на чолі яких стали місцеві селяни-бідняки. У лютому цього ж року в Чернігівці був створений партійний осередок, його очолив колишній матрос Е. Т. Прокопенко. З 100 тис. руб., конфіскованих у мироїдів, 14 тис. руб. нові органи влади витратили на закупівлю хліба для найбіднішого населення, 8 тис.- на утримання лікарень і шкіл волості, інші - на допомогу солдаткам. Партійний осередок і Ради вилучили надлишки землі в куркулів, наділивши нею 203 безземельні сімейства. Будівництво нового життя перервали германо-австрійські окупанти. З квітня по листопад 1918 р. "господарювали" вони в селі. Під приводом контрибуції загарбники чинили грабежі, повернули землю куркулям. Наприкінці грудня до Чернігівки підійшли денікінці. Для боротьби з ворогом сільські комуністи організували червоногвардійський загін під командуванням місцевого жителя К. М. Кавуна. 15 березня 1919 р, частини 3-й бригади 1-й Задніпровської дивізії звільнили Чернігівку від білогвардійців. Відновили роботу радянські і партійні органи, почалося наділення селян землею. Але в середині липня денікінці знову захопили село. Вони розстрілювали активістів, грабували населення. Наприкінці 1919 р., після запеклих боїв сіло звільнили червоноармійці 46-й дивізії 14-й армії. Відразу ж був створений волосний ревком, по заклику якого почалося поповнення рядів Червоної Армії. Ревком разом із КНС, утвореними в трьох частинах села, організував виконання продрозверстки і заготівлю хліба. У червні 1920 р. у село ввірвалися офіцерський і козачий полки Донського корпуса Врангеля. Протримавши тут кілька днів, вони були розгромлені частинами 1-го кінного корпуса під командуванням Д. П. Жлоби. Червоноармійці захопили 500 полонених, але трохи врангелєвських частин, що мали на озброєнні літаки, завзято утримували село, і червоним кіннотникам довелося відступити. У жовтні того ж року частини 5-й кавалерійської дивізії Червоної Армії остаточно звільнили Чернігівку.

Відразу ж після звільнення у всіх трьох частинах Чернігівки - Низянах, Токмачанах, Сисикулаку - відновили роботу сільські ревкоми, очолені А. Березовським, И. Молодом, П. Шейко. 24 листопада на Чернігівській волосній безпартійної конференції обрали волосний ревком на чолі з комуністом Ф. А. Черепом. Ревкоми організували облік землі і сільськогосподарського інвентарю, робили допомогу Червоній Армії. Так, у листопаді 1920 р. Низянський ревком здав державі для потреб червоноармійців 140 голів великої рогатої худоби, 10 свиней, 300 овець, 670 пудів пшениці, 5 тис. пудів сіна. Відновили роботу комнезами. 27 листопаду 1920 р. на загальних зборах селяни обрали волосний КНС, головою якого став колишній батрак П. Калюжний.

На село нерідко налітали махновські загони. Прагнучи зірвати заходи Радянської влади, вони убивали активістів, грабували селян. Для боротьби з бандитизмом вол ревком організував загін самооборони і за допомогою частин 50-й Іркутської дивізії до осені 1921 р. банди були знищені цілком. Значну роль у зміцненні Радянської влади зіграли створений наприкінці 1920 р. Чернігівський компактний район (з центром у Чернігівці) і Надзвичайна районна рада по боротьбі з бандитизмом. Навесні того ж року з ініціативи комуністів був створений комсомольський осередок, що об'єднав 11 молодих активістів. Комсомольці брали участь у бойових операціях загону самооборони, допомагали відшукувати захований куркулями хліб, займалися культурно-просвітньою роботою. У серпні 1921 р. на загальних зборах селян, робітників та службовців Чернігівки були обрані сільські Ради. 3 вересня волосний з'їзд Рад обрав виконком на чолі з М. А. Повчуном.

За роки першої с вітової і громадянської воєн число бідняцьких дворів у селі збільшилося до 60 %., удвічі зменшилася кількість коней, на 70 %.- поголів'я великої рогатої худоби, в половину скоротилися посівні площі. Навесні 1921 р. земельна комісія приступила до здійснення ленінського Декрету про землю. За рахунок відібраних надлишків куркульської і конфіскованої церковної землі безземельні і малоземельні селяни, у т.ч. (уперше за всю історію села) жінки і діти, одержали по 2 десятини. Комнезамівці, обстеживши стан бідняцьких сімейств, тимчасово звільнили від сплати податків, іншим зменшили суму платежів. За допомогою утворених навесні 1921 р. сільськогосподарських споживчої і кредитної кооперації селяни одержали грошові і насінні позички. Ці міри сприяли відродженню господарств бідняків. Великим іспитом стала посуха 1921р. Для боротьби з голодом виконком організував насінну і продовольчу допомогу населенню, їдальні для дітей. Труднощі були переборені.

У березні 1923 р. був створений Чернігівський район, а в грудні - відбулася перша районна партконференція, що підсумувала результати роботи комуністів по залученню бідноти в комнезами і зміцненню союзу її із середняком. У результаті широкої роз'яснювальної роботи партосередку і КНС навесні 1924 р. у селі була створена перша сільськогосподарська комуна ім. Леніна, що пізніше прийняла статут сільськогосподарської артілі. До 1925 р. у Чернігівці відновили довоєнні посівні площі і загальне поголів'я худоби. Почали працювати дві крупорушки, три маслоробні, три парові млини, шкіряний, гончарний і коне завод. До цього часу Чернігівка була великим районним центром. населенням близько 9 тис. чоловік, 10 приватними і двома магазинами споживчого товариства і сільськогосподарського кредитного товариства. 12 разів на місяць збиралися базари, раз у рік - ярмарок. Діяли поштова відділення з телефоном, і телеграфом. Медичну допомогу населенню робили фельдшер і акушерка місцевої амбулаторії, працювала аптека.

Нелегко було налагодити народну освіту: 75% жителів були неписьменними, 800 дітей - поза школою. У 1920/21 навчальному році в селі відкрилося п'ять початкових шкіл, у 1925 р.- одна з них перетворена на семирічну. 19 учителів навчали 878 дітей. Діяли хати-читальні, кружки лікнепу, у двох сільських клубах працювали агрогуртки і гуртки художньої самодіяльності.

Здійснення ленінського кооперативного плану в корені змінило життя села: у 1927-1929 р. виникло 14 ТОЗів. Очолили їх комнезамівці М. Е. Грицун, Т. Е. Запорожець, И. Л. Савченко й інші. Завдяки допомозі держави ТОЗ "Вільна праця" у 1928 р. першим придбав трактор, молотарку, жниварки. Така ж техніка з'явилася й в інших господарствах. У 1930 р. ( у Чернігівці розгорнулася масова колективізація, що завершилася в наступному році створенням дев'яти колгоспів, за кожним з яких закріпили понад 2 тис. га землі. Колгоспне життя будувалося в запеклій боротьбі з куркульством. За антирадянські дії, саботаж, терор проти сільських активістів один з куркулів був присуджений до страти, декілька - за рішенням загальних зборів колгоспників - вислані за межі республіки.

Велику роль в організаційному зміцненні колгоспів Чернігівки зіграла створена в 1930 р. Чернігівська МТС і її політвідділ (утворений у 1933 р.). Уже до 1932 р. МТС підготувала 160 механізаторів. У червні 1932 р. на створених при ній курсах займалися 200 юнаків і дівчат. У 1939 р. машинний парк МТС складався з 76 тракторів, 51 комбайна і 5 вантажних автомобілів. Рівень механізації польових робіт досяг 80 відсотків.

Дев'ять сільськогосподарських артілей Чернігівки: ім. Будьонного, ім. Ворошилова, "Більшовицьким шляхом", ім. Калініна, ім. Тельмана, "Перше травня", їм. Чкалова, ім. Шевченко, "Заповіт Ілліча" - господарювали на площі 17,2 тис. га землі. Врожайність зернових і бобових культур у 1937-1940р. складала в середньому 12-14 цент. з 1 га, у т.ч. озимої пшениці - 16 цент, соняшника - 11. Кожна артіль мала 100-120 коней, 15-20 сівалок і інший сільськогосподарський інвентар і обслуговувалася однією з тракторних бригад МТС. На створених в артілях у 1933-1934 р. тваринницьких фермах наприкінці 1940 р. утримувалося 810 голів великої рогатої худоби, 763 свині, 2370 овець. Середньорічний надій молока від кожної корови складав близько 1,7 тис. літрів, а передові доярки колгоспу ім. Тельмана надоювали по 3120 літрів від корови. Розвивалися шовківництво і бавовництво, у кожнім колгоспі малися пасіки на 240-250 вуликів. Широко розгорнулося соціалістичне змагання. Багато героїв праці, імена яких стали відомі всій області, дав стаханівський рух. Широко пропагувався досвід завідуючого тваринницькою фермою артілі "Заповіт Ілліча" А. В. Бондаренко, учасниці організованого в 1934 р. республіканського конкурсу на кращу тваринницьку ферму. Добра слава йшла про створену в 1940 р. жіночій тракторній бригаді. Десятки трудівників були визнані гідними в 1939-40 р. права брати участь у ВСГВ. Серед них - доярка колгоспу ім. Шевченко А. И. Рябченко (надоювала від корови-рекордистки 7617 літрів, а від окремих корів - 5000 літрів молока, середні надої складали 3200 літрів), механізатори Чернігівської МТС П. Ф. Симоненко і И. П. Худич. Розвивалися і промислові підприємства. На початку 1941 р. працювали електростанція, маслозавод, паровий млин, пекарня, цех безалкогольних напоїв. У червні 1941 р. колгосп ім. Тельмана завершив будівництво цегельного заводу. Діяла кооперативна артіль по ремонту одягу і взуття.

Істотно змінився зовнішній вигляд Чернігівки. Село прикрасилося декоративними насадженнями і садами, на місці саманних хат виросли десятки цегельних будинків. У центрі села були побудовані двоповерхова школа, будинок культури, бібліотека, будинки районних організацій, магазини.

Підвищився життєвий рівень населення, колгоспники одержували на трудодень по 1,5-2,5 кг хліба і по 1 руб. 50 коп. У побут селян увійшли радіо й електрика. Набагато покращилося медичне обслуговування: працювали районна лікарня на 55 ліжок, амбулаторія, три медпункти, пологовий будинок, аптека. 8 лікарів і 44 працівника середнього медичного персоналу піклувалися про здоров'я трудівників села. Вже в 1935 р. в основному ліквідували неграмотність. У тому ж році в селі на базі семирічної відкрилася середня школа. У 1941 р. крім неї працювали чотири початкові і дві нові семирічні школи, де 45 учителів навчали і виховували 1300 дітей. Своє дозвілля чернігівці проводили в будинку культури і трьох колгоспних клубах, активно беручи участь у художній самодіяльності. Популярністю користувалися спектаклі клубного драмгуртка в колгоспі ім. Будьонного. У хаті-читальні колгоспу "Заповіт Ілліча" проводилися цікаві вечори, ставилися спектаклі. Трудящих обслуговували дві бібліотеки: районна з книжковим фондом 35 тис. екземплярів і дитяча - 15 тис. книг. У будинку культури демонструвалися кінофільми. Усі перетворення здійснювалися під керівництвом комуністів. У 1940 р. у 17 партійних організаціях колгоспів, МТС, підприємств і установ нараховувалося понад 80 членів і кандидатів у члени КПРС. Помітну роль, особливо в культурно-просвітній роботі, грали комсомольці Чернігівки. У 1940 р. 16 комсомольських організацій поєднували більш 170 членів ВЛКСМ. Молодь улаштовувала спортивні змагання на місцевому стадіоні. Під час Всесоюзних оборонних змагань 1940 р. Чернігівська районна комсомольська організація завоювала перше місце в області і перехідний Червоний прапор.

Розв'язана 22 червня 1941 р. гітлерівською Німеччиною війна проти Радянського Союзу порушила мирну працю Чернігівців.

У перші ж дні Великої Вітчизняної війни 850 чоловіків села стали бійцями Червоної Армії. Жінки і підлітки замінили тих що пішли на фронт, прийнявши на себе усю відповідальність за збирання врожаю, працювали не покладаючи рук, виконуючи по дві - чотири норми. З наближенням фронту почали евакуювати суспільне майно, худобу, сільськогосподарську техніку. Виїхали також багато родин. 7 жовтня 1941 р. фашистські загарбники окупували село. Почався терор, насаджувався "новий порядок". Окупанти грабували мирне населення, відбирали худобу, продукти. 500 юнаків і дівчат примусово вивезли на каторжні роботи в Німеччину. Для боротьби з фашистськими загарбниками в селі була організована патріотична група з 13 чоловік, ядро якої складали комуністи К. Я. Мізін, И. И. Богдан, М. П. Лола, И. П. Яценко, П. Е. Кузьменко. Готуючись до збройного виступу проти загарбників, патріоти збирали і ховали зброю. У травні 1943 р. фашисти розкрили групу і розстріляли всіх її учасників.

Чернігівка була звільнена від гітлерівців з 17 на 18 вересня 1943 р. У її звільненні брали участь воїни 2-й гвардійської армії генерал-лейтенанта Г. Ф. Захарова в складі 151-й стрілецької дивізії (командир - генерал-майор Д. П. Підшивайлов), 3-й гвардійської стрілецької дивізії (командир генерал-майор К. А. Цаліков), 10-й гвардійської кавалерійської дивізії (командир генерал-майор Б. С. Міллеров).

324 радянських воїна, що віддали життя за звільнення Чернігівки від фашистів, поховані в трьох братських могилах, на яких установлені пам'ятники. Мужньо боролися з ворогом у рядах Червоної Армії 2380 Чернігівців. 1643 з них загинули в боях за Радянську Батьківщину. Бойових нагород визнані гідними 2137 чоловік, багато хто покрили себе нев'янучою славою. Ще в 1929 р. почав службу в армії уродженець села А. М. Темник. Він дійшов до Берліна, у боях за який його бригада знищила 1250 фашистських солдатів і офіцерів, 104 ворожі пушки, 54 кулемета, 57 автомашин. Гвардії полковник А. М. Темник загинув смертю хоробрих 28 квітня під час штурму фашистського лігвища. Йому посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу, золотими буквами висічено на пам'ятнику радянським воїнам у Бранденбурзьких воріт у Берліні ім'я героя. У цих воріт указувала шлях перемоги радянським військам регулювальниця, уродженка Чернігівки Л. А. Співак, що по праву назвали "господаркою Бранденбурзьких воріт".

Ще йшли бої, що коли трудящі Чернігівки приступили до відновлення зруйнованого господарства. Після звільнення село являло собою суцільне попелище. Загальний збиток, заподіяний німецько-фашистськими загарбниками тільки дев'ятьом чернігівським колгоспам, склав 63322 тис. руб. Працювати приходилося в найтяжких умовах: на всі колгоспи залишилася одна вівця, 5 свиней і 13 корів (захованих колгоспниками), розбитий трактор і покалічений кінь. Господарські приміщення були відсутні. Поля обробляли, використовуючи уцілілих корів. На початку 1944-1945 р. велику допомогу колгоспам зробила держава: вони одержали 1 9 млн. руб., 50 тонн зерна для сівби, 200 голів великої рогатої худоби, 37 тракторів і стільки ж комбайнів з ініціативи колгоспниці Д. А. Кузьменко артілі "Більшовицьким шляхом" жінки віддали курчат з особистих господарств для відновлення артільних птахоферм.

Чернігівці робили все, щоб допомогти фронтові. У 1944 р. бійці з районного всевобучу внесли на будівництво танкової колони "Боєць всевобучу" 31328 руб. особистих заощаджень. Успішно йшла здача зерна у фонд оборони.

Активно брали участь чернігівці у відновленні народного господарства області. У лютому 1945р. 1030 посланців Чернігівського району виїхали на відновлення Дніпрогесу. Дев'ять колгоспників були нагороджені медаллю "За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 р.". Після перемоги над фашистською Німеччиною в рідне село повернулися фронтовики й активно включилися у відновлення сільськогосподарського виробництва. Якщо до їхнього приходу в колгоспах було освоєно 60 %. посівних площ, то до кінця першої післявоєнної п'ятирічки господарства цілком освоїли посівні площі (18 тис. га), відновили ферми. У 1950 р. вони досягли довоєнного рівня виробництва.

У тому ж році на базі дев'яти колгоспів створили спочатку чотири, а потім три укрупнених господарства - "Зоря комунізму", ім. Калініна, "Більшовик" - із загальною площею земельних угідь понад 18 тис. га. Їхній сільськогосподарський інвентар складався з 59 сівалок, 121 культиватора, 378 борін, 94 кінних плугів; на полях працювали 67 тракторів і 41 комбайн; на тваринницьких фермах утримувалися 388 корів, 1290 свиней. До кінця першої післявоєнної п'ятирічки колгоспи одержали 1,4 млн. руб. доходів. У 1950 р. у селі працювали МТС, маслозавод, хлібопекарня, млин. Видавав продукцію цегляно-черепичний завод (з 1944 р.), діяв промкомбінат. Населення обслуговували центральна районна лікарня на 50 ліжок і фельдшерський пункт, де працювали 4 лікарі і 20 чоловік середнього медперсоналу. В одній середній, двох семирічних і п'яти початкових школах 53 педагога навчала 1140 дітей.

На сцені районного клубу виступали зі спектаклями колективи Запорізьких і Херсонського музично-драматичних театрів. Наступні роки характеризувалися подальшим ростом економіки колгоспів, особлива увага приділялася розвиткові тваринництва, На початку шостої п'ятирічки в господарствах уже нараховувалися 1090 голів корів, 2290 свиней. Середня врожайність зернових зросла до 16-17 цент із гектара. В роки сьомої п'ятирічки господарства розгорнули значне будівництво. До кінця п'ятирічки тут нараховувалося 12 ферм для великої рогатої худоби, декілька - для овець, два зерносховища, маслоробня. Підвищенню продуктивності праці сприяло підключення Чернігівки в 1963 р. до державної енергосистеми.

В даний час чернігівські колгоспи - це великі сучасні господарства, що мають на озброєнні 171 трактор (з них новітньої конструкції - К-700 і Т-150 -13 машин), 53 комбайна, 97 автомашин. Більш 1 тис. електромоторів працюють на фермах, токах, у ремонтних майстернях. Енергооснащеність на одного працюючого складає в середньому 23 кінські сили. Після березневого (1965 р.) Пленуму ЦК КПРС колгоспи взяли курс на інтенсифікацію і спеціалізацію сільськогосподарського виробництва. Колгосп "Зоря комунізму" спеціалізується на виробництві свинини. В усіх колгоспах райцентру вирощують зерно, займаються м'ясомолочним тваринництвом. На фермах у 1980 р. утримувалося близько 8400 голів великої рогатої худоби, 1500 свиней. За допомогою шефських колективів промислових підприємств Запорожжя побудовані три корівники, молочнотоварний комплекс, літні табори для корів, кормоцехи, працюють доїльні установки, холодильники, очисники і лічильники роздільного обліку молока. Механізація дозволяє доярці обслуговувати до 50 корів.

При сприянні вчених Курганського сільськогосподарського інституту колгосп "Більшовик" уперше застосував механізовану карусельну випійку телят та інші нововведення. За роки десятої п'ятирічки колгоспами вироблено в середньому по 77,3 цент м'яса і 293 цент молока на 100 га сільськогосподарських угідь, середньорічна врожайність зернових склала 20,5 цент із 1 га. 
У десятій п'ятирічці у всіх господарствах обладнані механізовані токи, споруджені чотири свинарники, зерносховище на 14 тис. тонн зерна, холодильник на 530 тонн і інше. Підвищується культура землеробства: з 1972 р. колгосп "Більшовик" став опорно-показовим господарством по без відвальної протиерозійної обробці ґрунту. Займаються тут і інтенсивним рибництвом, домагаючись середньорічного виробництва риби - 200 цент. У колгоспі мається цех по переробці овочів і фруктів. У 1979 р. тут виготовлено більш 1 млн. умовних банок консервів. Чистий середньорічний доход цього господарства в порівнянні з післявоєнною п'ятирічкою збільшився в сім разів, склавши 340 тис. руб. За успіхи в розвитку землеробства і тваринництва колгосп нагороджений у 1975 р. перехідним Червоним прапором ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, ВЦСПС і ЦК ВЛКСМ і занесений у Книгу трудової слави ВДНГ УРСР. 
У господарствах Чернігівки трудяться 27 фахівців з вищою освітою, 55 - із середньою спеціальною, 170 трактористів, 65 шоферів, 24 майстри машинного доїння й інші. По колгоспних путівках у вузах і технікумах навчаються 40 чоловік.

64 колгоспника визнані гідними звання ударника комуністичної праці. Новими успіхами ознаменували тваринники колгоспу "Більшовик" 60-річчя Великого Жовтня. Достроково виконавши планове завдання двох років п'ятирічки, перше місце по надоях молока зайняла молочнотоварна ферма № 3. Середні надої від фуражної корови тут складають близько 2,5 тис. кг молока. Надпланових приростів ваги великої рогатої худоби і свиней домоглися тваринники колгоспу "Зоря комунізму".

За успіхи у Всесоюзному соціалістичному змаганні і трудовій доблесті проявлені в роки дев'ятої і десятої п'ятирічок, орденами і медалями нагороджені 162 колгоспника. Ордена Леніна визнана гідною свинарка колгоспу "Більшовик" Ф. Ф. Швець, що одержувала багато років підряд по 20-25 поросят від кожної свиноматки. Цією високою урядовою нагородою відзначена також доярка колгоспу ім. Калініна депутат Верховної Ради СРСР 7-го скликання Т. М. Середа (Деркач), доярка цього ж господарства Т. Н. Лобко і механізатор з колгоспу "Більшовик" Н. С. Берко. Вісім чоловік нагороджені орденом Жовтневої Революції. Заслуженою повагою в односільчан користуються родини ветеранів праці В. С. Кириченко й А. М. Кузьменко, діти яких працюють на самих відповідальних ділянках у колгоспі "Більшовик".

У селищі розмістилися місцеві промислові підприємства: завод продовольчих товарів і цех Молочанського молочноконсервного комбінату. Великі зміни відбулися в промисловості в результаті концентрації сільськогосподарського виробництва. Тут побудовані 4 великі міжгосподарські підприємства: інкубаторно-птахівницьке, по виробництву свинини, могутній комбікормовий завод і агрохімцентр. Будівельні роботи ведуть міжколгоспні будівельно-монтажне і дорожньо-будівельне управління й інші організації. Крім того, діє міжколгоспний комбінат комунального господарства. Щорічний приріст промислової продукції в десятій п'ятирічці склав у грошовому вираженні 301 тис. руб., у т.ч. за рахунок росту продуктивності праці - 272 тис. руб.

Середньорічне виробництво продукції на місцевих підприємствах склало в грошовому вираженні 1670 тис. карбованців.

За останнє десятиліття більш ніж на 270 %. зріс обсяг робіт і послуг, виконуваних райсільгосптехнікою. Понад 100 передових робітників та службовців місцевих підприємств нагороджені орденами і медалями. Усі промислові колективи селища включилися в змагання під девізом "Працювати без відстаючих". Змінився зовнішній вигляд Чернігівки, що з 1957 р. стала селищем міського типу. За останню чверть століття побудовано більш 600 будинків (з них 77 відомчих і 53 державних). Споруджено два триповерхових корпуси районної лікарні, споруда середньої школи (на 960 учнів) і двох восьмирічних, вісім двоповерхових житлових будинків, адміністративні споруди райвиконкому і селищної ради. Зданий в експлуатацію холодильник (на 1 тис. тон), газосховище (на 200 балонів газу), почате будівництво нового будинку АТС.

У селищі прокладено 14 км водопроводу, 20 км тротуару, 25 км вулиць освітлені. Чернігівка потопає в зелені фруктових садів і декоративних насаджень. У десятій п'ятирічці тут посаджено 13 тис. дерев і чагарників. На честь 50-річчя Великого Жовтня закладений парк площею 5 га. Реконструйовано центральну площу, довершено будівництво ставка.

Підвищився добробут трудящих. Середньомісячний заробіток механізатора досяг 170 руб., тваринника - 136 руб., рядового колгоспника - близько 120 руб. У користуванні робітників, колгоспників і службовців - 193 легкових автомобіля, 322 мотоцикла; більш 1,5 тис. квартир газифіковані. У кожнім будинку є радіоприймач і телевізор. 22 магазина продуктових, промислових товарів, універмаг у 1980 р. реалізували товарів на суму 7106 тис. руб. Побутові послуги чернігівцям роблять райпобуткомбінат, районне радіотелевізійне ательє. У новій районній лікарні на 300 ліжок функціонують 10 відділень.

Крім того, працюють поліклініка, аптека, санепідстанція, де трудяться 38 лікарів і 126 фахівців середньої кваліфікації. Для малят відкриті шість дошкільних установ на 636 місць. У середній школі, двох восьмирічних і школі-інтернаті навчаються 1,5 тис. учнів. Працюють 108 учителів серед них В. Ф. Іляшенко - заслужений вчитель УРСР працює музична школа. Нині в Чернігівці трудяться 493 фахівця з вищою і середньою фаховою освітою, у т.ч. 50 інженерів, 45 механіків, 40 економістів, 31 агроном, 22 зоотехніка.

Культурно-просвітню роботу ведуть районний і три колгоспних будинки культури, де організовані 42 гуртка художньої самодіяльності, ансамбль бандуристів. Будинки культури щорічно улаштовують виставки робіт місцевих самодіяльних художників. Дві районні і три колгоспні бібліотеки нараховують 86710 книг. 153 чоловік є членами шести первинних організацій суспільства "Знання", 1975 жителів селища об'єднані в 16 первинних організаціях Українського суспільства охорони природи, 3500 членів нараховується в 30 первинних організаціях Українського суспільства охорони пам'ятників історії і культури.

Уродженцями Чернігівки є учасник громадянської війни С. С. Дудка, відзначений у рік 50-річчя Радянської влади ордена Червоної Зірки, заслужений діяч мистецтв УРСР Я. А. Мелешко, доктор економічних наук професор М. С. Черненко, генерал-полковник М. Н. Богдан і генерал-лейтенант С. Н. Гречко. У центрі селища, поруч із братською могилою воїнів загиблих у боях за Чернігівку, знаходиться алея героїв, де встановлені пам'ятники Героям Радянського Союзу, уродженцям Чернігівського району А. Темник, Г. Волошко, И. Мерзляку і И. Дубиніну. Досягнення чернігівців - результат великої організаторської і масово-політичної роботи партійних та радянських органів. В авангарді всього нового, передового йдуть 606 комуністів селища, об'єднаних у 29 первинних організаціях.

У складі селищної Ради -100 народних депутатів. З них 45 - члени КПРС, 25 - комсомольці; 43 - робітники, 31 - колгоспники, 26 - представники інтелігенції; майже половина депутатів - жінки. При селищній раді працюють 160 громадських організацій, що поєднують понад 1200 активістів. У 1980 р. 325,5 тис. руб., що складали бюджет селищної ради, на народну освіту витрачено 146. тис. руб., 30 тис.- на благоустрій Чернігівки, 8,5 тис.- на: охорону здоров'я. Крім того, на ці нестатки з районного бюджету асигновано 2,4 млн. карбованців.

Значну роботу з організації змагання, поліпшенню умов праці і побуту робітників, колгоспників і службовців ведуть 32 первинні профспілкові організації. Ініціаторами багатьох передових починань є 1223 члена ВЛКСМ, об'єднаних у 29 організаціях. 
Установлено пам'ятник В. И. Леніну.

Нелегкими, тернистими шляхами йшло село до щасливого життя. У 200-літній його історії найясніші і знаменні роки - радянські. 

А. И. Карагодін, Д. И. Степаненко 
1980 рік "Історія міст і сіл України"

Керівництво

Галич О Ж_Чернігівка.jpg

Галич Олександр Жоржович

Начальник Цеху ТП №18 (смт. Чернігівка)

     Народився у 1962 році в смт. Чернігівка Чернігівського району Запорізької області.

     Працює в галузі зв’язку з 1986 року. Пройшов шлях від учня електромонтера до заступника начальника з питань технічної експлуатації Цеху ТП №18 (смт. Чернігівка).

     З 2012  року призначений на посаду начальника Цеху ТП № 18 (смт.Чернігівка).

Освіта:

     У 2006 році закінчив Одеську національну академію зв’язку ім. О.С. Попова за спеціальністю “Інформаційні мережі зв’язку”.

Нагороджений:

Почесна грамота ПАТ «Укртелеком», 2012 рік.


Запорiзька філія ПАТ «Укртелеком»
Довідка за телефоном: 0-800-506-800
Поштова адреса: Україна, м. Запоріжжя, 69005, пр. Соборний, 133


Зворотний зв'язок